Home
Board of Directors
Curler of the Year
Events
Leagues
Links
News
Registration
Roster Book
Spares
Sponsors
ECC
Administration

Cask & Keg Liquor Store

Wednesday Mens League

2019/20 Season

Board Of Directors
PresidentBrad Walsh   250-686-6461  
Vice PresidentMark Liscum   250-886-0834  
SecretaryTony Grimm   250-507-4937  
TreasurerMatt Broughton   250-589-8447  
Draw MasterDoug Muir   250-386-1982  
InformationDoug Muir   250-386-1982  
Past PresidentJim Williams   250-361-1247  
DirectorRod Fehr   250-886-3623  
DirectorDoug Leask   250-708-0378  
DirectorKen Whitehead   250-385-6593  
DirectorJonny Hall   250-361-8639  
DirectorDave Brooks   250-858-4214  
Draw Information
  Day Wednesday  
  Time 6:30pm & 8:30pm  
  Type Mens  
Schedule & Standings
Regular Season
Social Week
League Roster
Standings History
League News
2019-10-29:

Minutes from Board Meeting

 
2019-10-08:

Minutes from Board Meeting

 
2019-09-14:

Listed are the dates that our league curls for the 2019-20 season.

      Social Representative
Draw Week     Team A Team B
1 2019-09-25    Social Week    
2 2019-10-02    League Play   Richard Syrett   Scott Towne
3 2019-10-09    League Play   Norm Carne   Steve Irwin
4 2019-10-16    League Play   Dave Bains   Mark Liscum
5 2019-10-23    League Play   Bob Harmsworth   Tom Newton
6 2019-10-30    League Play   Gary Lindsay   Trevor Heiman
7 2019-11-06    League Play   Ken Whitehead   Jim Williams
8 2019-11-13    League Play   Szymon Koscik   Darcy Taylor
9 2019-11-20    League Play   Dan Kotyk   Errol Dubuc
10 2019-11-27    League Play   Steve Streifel   Stew Thomson
11 2019-12-04    League Play   Don Venn   Randy DeBoice
12 2019-12-11    League Play   Laurie Acorn   Rod Fehr
13 2019-12-18    League Play   Doug Muir   Dale Kulyk
  2019-12-25    Christmas Break    
  2020-01-01    Christmas Break    
14 2020-01-08    League Play   Scott Towne   Richard Syrett
15 2020-01-15    League Play   Steve Irwin   Norm Carne
16 2020-01-22    League Play   Mark Liscum   Dave Bains
17 2020-01-29    Playoffs    
18 2020-02-05    Playoffs    
19 2020-02-12    Playoffs    
  2020-02-19    White Ensign Bonspiel    
20 2020-02-26    Playoffs    
21 2020-03-04    Playoffs    
22 2020-03-11    AGM Dinner    
 
2019-09-11:

Minutes from Board Meeting

 
2019-09-03:

We begin all leagues with a Social Day to get everyone warmed up and to see if there are any additional players or teams that would like to join our League before we begin the round robin schedule. Monday’s social night is September 23 with draw times of 7pm and 8pm. Wednesday’s social night is September 25 with draw times of 7pm and 8pm. Each of the social games are 4 ends and then up to the lounge to confirm the team roster and make payments for the curling season.

Cost per Curler for a Four Man Team $ 255.00
Cost per Curler for a Five Man Team $ 215.00
Cost per Curler for a Six Man Team $ 190.00
Cost per Curler for a Seven Man Team $ 170.00

If you have paid your ECC membership in another ECC League, deduct $25

Curling Dates (without Social Week)

 
2019-08-28:

Minutes from Board Meeting

 
Spare List
Montagu Lee 778-996-8046 Any
David Wainright 250-755-9604 Any
Ian Irvine 250-886-0701 Any
John Roebuck 250-532-2981 Any
Tim Henderson 778-679-9987 Any
Club Events
Esquimalt Ribfest September 6-8, 2019
Curling Clinic Open House September 22, 2019
Petersen 55+ Open October 15-18, 2019
Optimist Junior Cash-Spiel November 9-11, 2019
Driftwood Brewery Men's Bonspiel November 14-17, 2019
Men's Master's Bonspiel January 7-10, 2020
Youth Family Fun Day March 1, 2020
Country Grocer Senior Men's March 12-13, 2020
Club Championship & AGM March 15, 2020

League Champions

          
2018-2019
Doug Muir
Doug Leask
Willie Lamb
Dave Blower
2017-2018
Doug Muir
Doug Leask
Willie Lamb
Chris Perry
2016-2017
Rod Fehr
John Shortreid
Craig Warburton
Warren Bentley

          
2015-2016
Stew Thomson
Bruce Joanisse
Randy Nieman
Ron Braithwaite
2014-2015
Keith Kresse
Ken Poskitt
Randy DeBoice
Rob McIntosh
2013-2014
Steve Streifel
Tom Anderson
Kevin Neilsen
Peter Atkinson

          
2012-2013
Rod Fehr
John Shortried
Craig Warburton
Derek Spalding
2011-2012
Steve Streifel
Tom Anderson
Kevin Neilsen
Peter Atkinson
2010-2011
Dale Kulyk
John Musgrave
Goerge McGregor
Dave Brar
Gregg Fletcher

          
2009-2010
Phil Olson
Jim Oslund
Lee Towne
Scott Towne
2008-2009
Phil Olson
Jim Oslund
Lee Towne
Scott Towne
2007-2008
Phil Olson
Jim Oslund
Lee Towne
Scott Towne

          
2006-2007
Al Thomson
Stew Thomson
Bruce Joanisse
Ron Braithwaite
2005-2006
Phil Olson
Jim Oslund
Mark Leach
Lee Towne
2004-2005
Phil Olson
Jim Oslund
Len Stewart
Lee Towne

          
2003-2004
Phil Olson
Jim Oslund
Len Stewart
Lee Towne
2002-2003
Phil Olson
Jim Oslund
Len Stewart
Lee Towne
2001-2002
Charlie Bown
Darwin Pringle
Ben Wilson
Fred Zacek
Barry Brown

          
2000-2001
Don Lane
John Benedik
Rob Olson
Cory Thompson
1999-2000
Phil Olson
Jim Oslund
Doug Muir
Ken O´Connor
1998-1999
Charlie Bown
Darwin Pringle
Jim Pringle
Fred Zacek
Bob Massey

          
1997-1998
Charlie Bown
Darwin Pringle
Jim Pringle
Fred Zacek
Bob Massey
1996-1997
Jim York
Brad Kocurek
Rob Thorton
Greg Fanning
1995-1996
Darwin Pringle
Fred Zacek
Jim Pringle
Bob Massey

          
1994-1995
Charlie Bown
Kel Phair
Barry Hilton
Dennis Omelchenko
1993-1994
Mike Barwick
Paul Dixon
Richard Waterfield
Jim Kinnear
1992-1993
Mike Barwick
Paul Dixon
Richard Waterfield
Jim Kinnear

          
1991-1992
Tim Horrigan
Barry Brillinger
Ken Kelly
Ron Armstrong
1990-1991
Mike Barwick
Paul Dixon
Jim Kinnear
Richard Waterfield
1989-1990
Dean Joanisse
David Nantes
Tim Coombes
Jeff Pilon

          
1988-1989
Doug Thompson
David Hatter
Bruce Hatter
Gary Schumka
1987-1988
Dean Joanisse
Todd Nesbitt
Tim Coombes
David Nantes
1986-1987
Darwin Pringle
Fred Zacek
John Harris
Don Reidie

          
1985-1986
Barry Brown
Ben Wilson
L Sluggett
L McMullen
1984-1985
Al Swanson
Jim Oslund
Fred Ziegler
Don Reidie
 

Week 9
Nov 20 2019
 Ice 1 D Kulyk (4-3-0)
T Newton (3-3-1)

 Ice 2 J Williams (2-4-1)
S Irwin (4-3-0)

 Ice 3 R DeBoice (6-1-0)
D Bains (0-7-0)

 Ice 4 R Syrett (1-6-0)
S Koscik (1-6-0)

 Ice 5 L Acorn (5-2-0)
E Dubuc (4-3-0)

 Ice 6 G Lindsay (6-1-0)
S Streifel (5-2-0)

Late Draw
 Ice 1 B Harmsworth (4-3-0)
D Muir (6-1-0)

 Ice 2 N Carne (0-6-1)
K Whitehead (2-5-0)

 Ice 3 D Venn (4-3-0)
M Liscum (0-5-2)

 Ice 4 D Taylor (3-4-0)
S Towne (2-3-2)

 Ice 5 D Kotyk (3-4-0)
R Fehr (6-0-1)

 Ice 6 T Heiman (5-2-0)
S Thomson (4-3-0)
 
(win-loss-tie)

Precision Orthotic Labratory

1550 Restaurant

November 17, 2019