Home
Board of Directors
Curler of the Year
Events
Leagues
Links
News
Registration
Roster Book
Spares
Sponsors
ECC
Administration

Budda

Monday Mens League

2019/20 Season

Board Of Directors
PresidentBrad Walsh   250-686-6461  
Vice PresidentMark Liscum   250-886-0834  
SecretaryTony Grimm   250-507-4937  
TreasurerMatt Broughton   250-589-8447  
Draw MasterDoug Muir   250-386-1982  
InformationDoug Muir   250-386-1982  
Past PresidentJim Williams   250-361-1247  
DirectorRod Fehr   250-886-3623  
DirectorDoug Leask   250-708-0378  
DirectorKen Whitehead   250-385-6593  
DirectorJonny Hall   250-361-8639  
DirectorDave Brooks   250-858-4214  
Draw Information
  Day Monday  
  Time 6:30pm & 8:30pm  
  Type Mens  
Schedule & Standings
Regular Season
Social Week
League Roster
Standings History
League News
2019-10-29:

Minutes from Board Meeting

 
2019-10-08:

Minutes from Board Meeting

 
2019-09-14:

Listed are the dates that our league curls for the 2019-20 season.

      Social Representative
Draw Week     Team A Team B
12019-09-23  Social Week Ryan Davies Doug Muir
22019-09-30  League Play Morgan Finley Rod Fehr
32019-10-07  League Play Blair Fisher Dylan Labh
 2019-10-14  Thanksgiving  
42019-10-21  League Play Rich McIlmoyle John Shortreid
52019-10-28  League Play Ryan Tucker Clint Lalonde
62019-11-04  League Play Cordell Philips Dave Brooks
 2019-11-11  Remembrance Day  
72019-11-18  League Play Derek Richardson Dave Bassett
82019-11-25  League Play Robert Chow Steve Kot
92019-12-02  League Play Errol Dubuc Wendell Pollard
102019-12-09  League Play Craig Warburton Kevin Gomes
112019-12-16  League Play Dylan Bartel Ryan Davies
122019-12-23  League Play Morgan Finley Doug Muir
 2019-12-30  Christmas Break  
132020-01-06  League Play Rod Fehr Dylan Labh
142020-01-13  League Play Rich McIlmoyle Blair Fisher
152020-01-20  League Play Clint Lalonde Dave Brooks
162020-01-27  League Play Kevin Gomes Ryan Tucker
172020-02-03  Playoffs  
182020-02-10  Playoffs  
 2020-02-17  Family Day  
192020-02-24  Playoffs  
202020-03-02  Playoffs  
212020-03-09  Playoffs  
222020-03-11  AGM Dinner  
 
2019-09-11:

Minutes from Board Meeting

 
2019-09-03:

We begin all leagues with a Social Day to get everyone warmed up and to see if there are any additional players or teams that would like to join our League before we begin the round robin schedule. Monday’s social night is September 23 with draw times of 7pm and 8pm. Wednesday’s social night is September 25 with draw times of 7pm and 8pm. Each of the social games are 4 ends and then up to the lounge to confirm the team roster and make payments for the curling season.

Cost per Curler for a Four Man Team $ 255.00
Cost per Curler for a Five Man Team $ 215.00
Cost per Curler for a Six Man Team $ 190.00
Cost per Curler for a Seven Man Team $ 170.00

If you have paid your ECC membership in another ECC League, deduct $25

Curling Dates (without Social Week)

 
2019-08-28: Minutes from Board Meeting
 
Spare List
John Roebuck 250-532-2981 Any
Jay Bell 250-216-4330 Any
Tim Henderson 778-679-9987 Any
Club Events
Esquimalt Ribfest September 6-8, 2019
Curling Clinic Open House September 22, 2019
Petersen 55+ Open October 15-18, 2019
Optimist Junior Cash-Spiel November 9-11, 2019
Driftwood Brewery Men's Bonspiel November 14-17, 2019
Men's Master's Bonspiel January 7-10, 2020
Youth Family Fun Day March 1, 2020
Country Grocer Senior Men's March 12-13, 2020
Club Championship & AGM March 15, 2020

League Champions

          
2018-2019
Ryan Davies
Simon Taylor
Andrew Thompson
Brad Walsh
2017-2018
Doug Muir
Doug Leask
Willie Lamb
Jim Williams
2016-2017
Brad Kocurek
Wendell Pollard
Derrick Adams
Russell Chan

          
2015-2016
Brad Kocurek
Wendell Pollard
Ron Adams
Derrick Adams
Russell Chan
2014-2015
Rod Fehr
Curt Bentley
Warren Bentley
Cliff Thesen
2013-2014
Craig Warburton
John Shortreid
Jim Williams
Randy Tonks

          
2012-2013
Dave Bassett
Rod Fehr
Kenton Freitag
Cliff Thesen
2011-2012
Brad Kocurek
Wendell Pollard
Chet Masse
Derrick Adams
2010-2011
Jim Gallaugher
Tom Machan
Randy Nieman
Ken Whitehead

          
2009-2010
Doug Leask
Arlen Finnerty
Rick Wutzke
Brian Crossley
2008-2009
Brad Kocurek
Wendell Pollard
Ron Adams
Derrick Adams
2007-2008
Brad Kocurek
Wendell Pollard
Ron Adams
Derrick Adams

          
2006-2007
Doug Muir
Ken O´Connor
Rich McIlmoyle
Alec McBeath
2005-2006
Gord Petersen
Larry Erickson
Colin Robertson
John Brunelle
2004-2005
Dave Bassett
Rod Fehr
Ernest Wolski
Warren Bentley

          
2003-2004
Al Kraft
John Zieman
Garry Franklyn
Ross Thorstad
2002-2003
Gord Petersen
Larry Erickson
Martin Auger
Joe Brunelle
2001-2002
Don Lane
John Benedik
Lew Ferris
Paul Coronica
Ben Wilson

          
2000-2001
Tim Coombes
David Nantes
Blade Tickner
Blaine Massey
Bernie Vangylswyk
1999-2000
Jim Gallaugher
Fred Zacek
Dave Hatter
Laurie Carrol
1998-1999
Sean Cromarty
Scott Phair
Mark Edgington
Trevor Timmermann

          
1997-1998
Sean Cromarty
Scott Phair
Mark Edgington
Trevor Timmermann
1996-1997
Blade Tickner
Jeff Irvine
Mark McDougall
Tom Fraser
1995-1996
Jerry Stevenson
Doug Wilkie
Art Sailor
Jerry Thomas

          
1994-1995
Gord Tufford
Lou Bertrand
Jim Douglas
Wes Green
1993-1994
Ken Wark
Murray Scott
Jim Nelms
Daryl McIntyre
1992-1993
Art Sailor
Jerry Stevenson
Jerry Thomas
Doug Wilkie

          
1991-1992
Jerry Thomas
Art Sailor
Jerry Stevenson
Doug Wilkie
1990-1991
Ken Moore
Barry Moore
Ken Tucker
Bill Todhunter
Dave Nantes
1989-1990
Barry Brown
Ben Wilson
Tom Levasseur
Peter Burbury

          
1988-1989
Jim Gallaugher
Mike Mousseau
Grant Thompson
Dave Hatter
1987-1988
Jim Oslund
Vic Sparkes
Bruce Hatter
Ray Logan
1986-1987
Gerry Thomas
Jerry Stevenson
Dennis King
Art Sailor

          
1985-1986
Doug Thompson
Grant Thompson
Mike Thompson
Dave Hatter
1984-1985
Jim Gallaugher
Bob Coulter
Ken Wark
Ken Lawter
 

Week 7
Nov 18 2019
 Bye K Gomes (3-2-0)

 Ice 1 D Bartel (1-4-0)
C Lalonde (1-4-0)

 Ice 2 C Philips (0-4-0)
S Kot (2-2-0)

 Ice 3 D Bassett (4-0-0)
E Dubuc (5-0-0)

 Ice 4 D Muir (5-0-0)
R McIlmoyle (2-3-0)

 Ice 5 D Labh (0-4-0)
R Davies (3-2-0)

 Ice 6 M Finley (3-2-0)
R Fehr (2-2-1)

Late Draw
 Ice 2 C Warburton (3-2-0)
B Fisher (0-5-0)

 Ice 3 J Shortreid (2-1-1)
D Richardson (2-3-0)

 Ice 4 R Tucker (4-0-0)
R Chow (2-3-0)

 Ice 5 W Pollard (3-2-0)
D Brooks (1-3-0)
 
(win-loss-tie)

Hotel in Downtown Victoria BC

Precision Orthotic Labratory

November 17, 2019